Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Kam na zmrzlinu v Praze? Osvědčený je Světozor, ale i domácí výrobci
Kam na zmrzlinu v Praze? Osvědčený je Světozor, ale i domácí výrobci
Pondělí, 22. červenec 2013 07:57
Kam na zmrzlinu v Praze? Osvědčený je Světozor, ale i domácí výrobci

Zázvorová, mátová, skořicová, či s příchutí zeleného čaje? Nebo dáváte přednost osvědčeným chutím? Které zmrzliny v Praze frčí a které jsou nejlepší? MF DNES s pomocí známých českých gurmetů připravila průvodce po nejlepších nebo originálních zmrzlinách v metropoli.




Je horko, středa podvečer. Fronta před Ovocným Světozorem ve Vodičkově ulici bobtná. "Banánovojahodovou, dvakrát, prosím," objednává u okénka mladá matka sedmiletého chlapce. Ještě dřív, než z peněženky vysází na pult 56 korun, sápe se kluk po kornoutu.

Jen od pondělí do pátku prodalo deset pražských provozoven Světozoru osm tisíc kornoutů této slavné ovocné zmrzliny.

"Avšak největší nápor zažíváme poslední týden v červnu, kdy zhruba stejné množství zmrzliny prodáme za jediný den. Jen za vysvědčení jsme rozdali zmrzlinu za půl milionu," upozornil Václav Sochor z Ovocného Světozoru ve Vodičkově ulici.

Právě jejich prodejny patří už tradičně společně s Angelatem v Rytířské ulici mezi vyhlášené "zmrzlinárny" v Praze. Doporučují je i slavní kritici a odborníci na gastronomii Pavel Maurer či Vladimír Poštulka.

"V Angelatu mají poctivou zmrzlinu. Vyhlášená je třeba mangová, ale je těžké sáhnout vedle," upozorňuje Michala Gregorová z gastronomického webového portálu Scuk.cz.

Jak si MF DNES ověřila, vedle mangové je vynikající i pistáciová. S nadsázkou se dá zmínit snad jen jediná výhrada: moc velké porce. Ale zmrzlina pak může být výbornou alternativou namísto oběda.

V poslední době se vedle zavedených cukráren začínají prosazovat i malí výrobci domácích zmrzlin, kteří vymýšlejí neotřelé kombinace chutí. "Nyní je velký gastronomický trend: amatéři to berou do vlastních rukou a třeba Tři kopečky se profesionálům kvalitou vyrovnají," říká Gregorová.

Firmu Tři kopečky vlastní manželé Kateřina a Pavel Kočičkovi. Na svém blogu zveřejňují třeba recenze zmrzlin nebo recepty zvláštních chutí, jako je broskev s yzopem. Dish fine burger bistro v Římské ulici nabízí jejich pistácii, slaný karamel, skořici a sicilský pomeranč. Druhá jmenovaná příchuť přitom patří mezi stálice nabídky.

Jejich zmrzliny můžete ochutnat při speciálních akcích. Nedávno pro velký piknik gurmánského časopisu Apetit ručně připravili 82 litrů zmrzliny, spotřebovali na ně devět kilo jahod, dvě kila kávových zrn, sedm kilo citronů, stejné množství okurek a přes 160 vajec.

V neposlední řadě gurmeti poukazují ještě na dvě firmy. Tou první je zmrzlinář Darek Hrivňák z Tuchlovic u Kladna. Jeho Zmrzlina 2AD dodává výrobky do řetězce Pralinky Leonidas nebo do některých obchodních center. Vyrábí šedesát příchutí smetanových zmrzlin nebo ovocných sorbetů (mražených dření). Mezi méně obvyklé chutě patří máta, zelený čaj či zázvor. "Osobně mám nejraději meruňkovou a rakytníkovou," přiznává Hrivňák.

Podle serveru Scuk.cz mezi top pětku pražských zmrzlin patří ta, kterou teprve druhým rokem nabízejí v Cukrárně Saint Tropez ve Vodičkově ulici. Mají čtyři druhy – vanilka, malina, mango a pistácie. Kdo je vyrábí? "To je tajné. Neřeknu ani to, jestli je z Čech, nebo z ciziny," odpovídá záhadně vedoucí směny Šárka Kopřivová. Dobrá zmrzlina není "divoce" růžová ani modrá

Když samotní cukráři a kritici hovoří o tom, jak snadno a rychle poznat dobrou zmrzlinu, většinou upozorňují na základní pravidlo: Divoké barvy jsou signálem, že cukrárna používá umělá barviva. "Jablková nemůže být zelená, banánová žlutá, hrůza největší – šmoulová modrá. A jsou další a další produkty chemických polotovarů," varuje Hrivňák.

Ostražití by podle něj lidé měli být, i když jim zmrzlina rychle taje a když v ní jsou krystaly vody. "Ideální je ochutnat vedle sebe několik stejných druhů od různých výrobců a budete mít jasno, která je nejlepší," radí Hrivňák.



Vyhlášené zmrzliny v Praze



Zmrzlina 2AD

Nejvíce se prodává jahoda, čokoláda, pistácie nebo borůvka. Zmrzlinář Darek Hrivňák z Tuchlovic u Kladna ji vozí do sedmi různých provozoven v Praze. V kavárně Můj šálek kávy v Karlíně stojí kopeček 18 korun.

Cukrárna Saint Tropez

V provozovně ve Vodičkově ulici nabízejí od loňska 4 druhy, nejoblíbenější je pistáciová. Porce stojí 49 korun.

Angelato

Zmrzliny z Rytířské ulice patří dlouhodobě mezi nejlepší v Praze. Lidé tam chodí hlavně pro pistáciovou a mangovou. Porce jsou velké, jedna stojí 35 Kč, dvě 60 Kč.

Tři kopečky

Domácí zmrzlina, kterou vyrábějí nadšenci manželé Kočičkovi. Lze ji koupit třeba v Dish fine burger bistru v Římské ulici, kde patří mezi nejoblíbenější příchutě slaný karamel. Porce stojí 29 korun.

Ovocný Světozor

Mají celkem deset provozoven, letos nabízejí novinku super pistáciovou zmrzlinu s kousky ořechů. Slavná banánovo-jahodová točená stojí 28 Kč. Kopeček super pistáciové je za 22 Kč.

Chuchelská zmrzlina Liza

Koupíte ji na farmářských trzích na Jiřího z Poděbrad. Nejoblíbenější je citronovo-limetková s mátou, čokoládová s chilli a jahodový sorbet, 150 ml stojí 45 korun.


Zdroj: praha.idnes.cz
Kam na zmrzlinu v Praze? Osvědčený je Světozor, ale i domácí výrobci