Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Obsadí sokol stěhovaný novou budku na komíně ZEVO Malešice?
Obsadí sokol stěhovaný novou budku na komíně ZEVO Malešice?
Úterý, 18. únor 2014 18:25
Obsadí sokol stěhovaný novou budku na komíně ZEVO Malešice?

Pražské služby a.s. se společně s Českou společností ornitologickou pustili do projektu, který podpoří návrat sokola stěhovavého na území Prahy. Na 180 metrů vysoký komín ZEVO Malešice umístili odborníci z České společnosti ornitologické (ČSO) novou hnízdní budku pro sokola stěhovavého a nyní s napětím sledují, kdy bude obsazena.


Sokol stěhovavýPokud se záměr skutečně podaří a sokoli si budku najdou, bude se jednat o druhé hnízdiště sokola stěhovavého v Praze. Na celém území České republiky hnízdí momentálně jen asi 60 párů těchto dříve velmi rozšířených a nyní naopak kriticky ohrožených dravců.


O zajímavém projektu informoval média tiskový mluvčí pražských služeb a.s. Julián Záhorovský. Impulsem ke společnému projektu byl pravidelný výskyt samice sokola stěhovavého v okolí malešické spalovny. Jak uvedl Dušan Rak z ČSO: „V okolí spalovny pravidelně pozorujeme samici sokola stěhovavého a komín ZEVO Malešice je podle nás pro zahnízdění velmi vhodným místem. Ptáky zde nikdo nebude rušit a budou zde mít dostatek potravy.“ Ornitologové rozhodli, že nová hnízdní budka bude umístěna na druhý ochoz komína, ve výšce cca 100 metrů.


Julián Záhorovský okomentoval spolupráci obou organizací následovně: „Společnost Pražské služby se dlouhodobě angažuje v ekologicky přínosných projektech. Jsme rádi, že můžeme tímto způsobem přispět k záchraně kriticky ohroženého druhu.“


Sokol stěhovavý


Sokol stěhovavýSokol stěhovavý se do 60. – 70. let minulého století na našem území vyskytoval dost hojně. Poté ale z naší přírody prakticky vymizel. Co bylo příčinou? Na to odpověděl Dušan Rak z České společnosti ornitologické: „Stalo se tak kvůli masivnímu používání pesticidu DDT. Sokoli u nás, stejně jako téměř v celé Evropě, vyhynuli - a až v posledních dvaceti letech se díky zákazu DDT a systematické ochraně začínají pomalu do Česka vracet. Každý další hnízdící pár tohoto dravce tak považujeme za velký úspěch.“


Sokol stěhovavý v Praze


V loňském roce se ornitologům podařilo umístit hnízdní budku na komín teplárny v Michli. Pár tohoto vzácného dravce se tam záhy zahnízdil. Je to velký úspěch. Přirozená hnízdiště sokolů stěhovavých se totiž nacházejí ve skalních biotopech, kterých v ČR, bohužel, není takový dostatek, jak by bylo potřeba.


Jejich nejčastější potravou jsou holubi. I proto jsou sokoli stěhovavý tak vítanými obyvateli pražských komínů. Není to ale jediná potrava sokolů. K další jeho kořisti patří hrdličky, špačci, různé druhy drozdů, koroptve, různé druhy kachen, racci, ale i drobnější ptáci jako rorýsi, vlaštovky či pěnkavy. Troufne si i na havrany a vrány. Ze savců jsou častí netopýři, ale i králíci, sysli a veverky.


Pokud se i do nedávno umístěné hnízdní budky nastěhuje pár sokolů stěhovavých, bude to další velký krok k návratu tohoto dravce do Prahy.


Foto: Wikimedia Commons, Georges Lignier, Jonathan Lidbeck, psas.cz

pchj



Obsadí sokol stěhovaný novou budku na komíně ZEVO Malešice?