Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti První mládě kočky rybářské narozené v pražské zoo
První mládě kočky rybářské narozené v pražské zoo
Neděle, 02. listopad 2014 20:25
První mládě kočky rybářské narozené v pražské zoo

Samička kočky rybářské Oruwa v pražské zoo porodila své první mládě. A je z ní opravdu velmi starostlivá a pečlivá máma! Oruwa i její malé koťátko dělají svým chovatelům velkou radost. Mládě už začíná pomalu vykukovat na svět z boudičky, kde zatím tráví většinu času se svou matkou.


Mládě kočky rybářské v pražské zoo vykukuje z bezpečí budky, kde se doposud ukrývá s matkou OruwouKoťátko přišlo na svět na začátku října. Doposud trávilo většinu času ukryté v boudičce se svou matkou Oruwou. V těchto dnech ale začíná pomalu vylézat ven a návštěvníci jej mohou příležitostně v expozici vidět. Máte-li v plánu návštěvu pražské zoo, určitě neváhejte a naplánujte si i návštěvu Pavilonu šelem a plazů. Pohled na roztomilé koťátko opravdu stojí za to.


Kočka rybářská


Kočka rybářská je doma v jižní a jihovýchodní Asii, obývá přírodu od Indie po Jávu. Miluje tropický les, mokřady včetně mangrovů, líbí se jí také v okolí stojatých nebo pomalu tekoucích vod. Není divu! Kočka rybářská se totiž živí hlavně rybami, nepohrdne ale ani jinými vodními živočichy včetně ptáků, korýšů a měkkýšů. Kočka rybářská miluje vodu a má k pohybu ve vodě uzpůsobené končetiny – mezi prsty má plovací blány. Je výborný plavec, za svou kořistí se dokáže dokonce i potopit pod hladinu. Tak jako velká většina kočkovitých šelem, i kočka rybářská je samotář. Den tráví v úkrytu a na lov vyráží ráno a navečer. Je fascinující pozorovat ji při lovu. Tlapkou čeří vodní hladinu, aby kořist přilákala, a pak ji drápy vytáhne. Jindy číhá na větvi nad vodou a doslova po hlavě se za kořistí vrhá do vody, kde ji uchopí do zubů.


Kočka rybářská v pražské zoo


Logo Zoo PrahaS chovem koček rybářských začala Zoo Praha teprve v roce 2004. Samice Oruwa a samec Mates jsou jedny z mála koček rybářských v evropském chovu, které původem pocházejí ze Srí Lanky. V Evropě je momentálně pouze 9 dospělých jedinců se srílanskou krví. Oruwa se narodila v roce 2011 v Zoo Ostrava a letos udělala prvoporodem koťátka nesmírnou radost svým pražským chovatelům.


Ve volné přírodě patří kočka rybářská mezi zranitelná zvířata – podle stupnice IUCN ohrožených zvířat. Jejím největším nepřítelem v přírodě je člověk. Ohrožuje ji hlavně vysušováním mokřadů kvůli zemědělství, kácením vegetace i lovem kvůli masu, kožešině nebo kvůli útokům na dobytek. I proto je chov koček rybářských a jejich rozmnožování v zoologických zahradách velmi důležité.


Foto a logo: zoopraha.cz, Petr Hamerník, Wikipedie – Matěj Baťha

pchjPrvní mládě kočky rybářské narozené v pražské zoo