Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Aranka je světová jednička
Aranka je světová jednička
Sobota, 12. říjen 2013 09:00
Aranka je světová jednička

Zoo Praha zaznamenává velký úspěch v odchovu varanů komodských v zajetí. V současné době je totiž mezi zoologickými zahradami lídrem v této oblasti. Další snůška varaních vajec je v líhni a na jaře 2014 tak do chovu přibudou další mláďata. Pražská zoo chystá o chovu varana komodského konferenci, která se také uskuteční v roce 2014.


Jak to vlastně všechno začalo?


V roce 2004 přibyla do chovu pražské zoo samička varana komodského Aranka. Bylo rozhodnuto, že její chov bude probíhat tak, aby se co nejvíce přiblížil jejímu životu v přirozených podmínkách. Jedná se o zcela ojedinělou metodiku chovu, která se vymyká standardům ostatního chovatelského světa. A pak už se jen čekalo, zda nová metoda přinese výsledky. První velký úspěch se dostavil v roce 2007, kdy Aranka snesla svá první vajíčka.


Co je tedy na chovu Aranky tak specifické?


Kurátor plazů Petr Velenský stručně shrnul podstatné odlišnosti chovu varana komodského v pražské zoo takto: „Dospělí dostávají velkou dávku potravy zhruba jednou za měsíc a dopřáváme jim velké množství tepla. Každá další snůška Aranky je pro nás potvrzením správného přístupu. To, co nyní můžeme pozorovat v Praze, bychom nikdy nebyli schopni v přírodě ověřit.“

varan

Po zavedení unikátní metody chovu se Aranka svým chovatelům odvděčila a bez nadsázky můžeme říci, že způsobila chovatelskou senzaci. Do loňského roku přivedla v šesti snůškách na svět celkem 45 mláďat. Nyní se v líhni nachází sedmá snůška Aranky. Je tedy skoro jisté, že na jaře 2014, zhruba v první polovině dubna, přibude do chovu zoo pět dalších mláďat varana komodského. Zatím jsou vajíčka umístěna v v líhni. Podobným chovatelským úspěchem se nemůže chlubit zatím žádná zoo na světě.


„Pražská Zoo je v současnosti světovým lídrem v chovu varanů komodských. Mláďata zakladatelky chovu Aranky jsou přitom vždy mimořádně důležitá pro další vědecké poznání tohoto doposud nedokonale probádaného druhu,“ popisuje postavení pražského chovu ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.


Co je to partenogeneze?


Varan komodský má schopnost partenogeneze, tedy rozmnožování se bez přítomnosti samce. Aranka tak svá mláďata přivádí na svět od roku 2011. V přírodě je pravděpodobným smyslem partenogeneze zabránění vyhynutí druhu. Pokud se samice v divočině dostane na místo, kde se dlouhodobě nenacházejí samci jejího druhu, může dojít o oplodnění a následné snůšce vajec i bez účasti samce na tomto aktu. Všechna mláďata mají pár stejných chromozomů a jsou tedy samci, protože uspořádání pohlavních chromozomů je u varanů opačné než u savců. Matka si tak může zplodit vlastní partnery. Tuto teorii lze ověřit pouze v zoologické zahradě.


Plánovaná konference


Ojedinělé úspěchy Zoo Praha v chovu varanů komodských ocenila také Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), která vyzvala vedení pražské zoo, aby uspořádalo v roce 2014 celoevropskou schůzku s tematikou chovu komodských draků a prezentovalo ostatním zahradám výsledky a unikátní postupy, které vedou k chovatelským úspěchům.


Foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

pchj



Aranka je světová jednička