Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Císařský ostrov čeká proměna
Císařský ostrov čeká proměna
Neděle, 12. červen 2016 06:36
Císařský ostrov čeká proměna

Císařský ostrov, který je největším pražským ostrovem, získá novou podobu. Rozšíření čistírny odpadních vod zde nabídne možnost upravit ostrov tak, aby sloužil k odpočinku i aktivnímu pohybu dětem i dospělým a současně byla zachována krása okolní krajiny. Na náplavce u Trojské lávky mohou již nyní zájemci obdivovat výstavu, která mimo jiné představí základní principy plánované revitalizace ostrova.


vystava Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) společně s městskými částmi uspořádal v loňském roce sérii soutěžních workshopů na úpravu Císařského ostrova a jeho bezprostřední okolí. Vítězný návrh architektonické kanceláře Pelčák a partner byl nyní dopracován do celkové koncepce řešení největšího pražského ostrova. Během letošního léta bude dopracována studie proveditelnosti, která projektu dá finanční a časový rámec, spolu s plánem konkrétních projektů. Podrobnosti naleznete zde.


Přibližně za tři roky se tak Císařský ostrov promění. Vznikne zde nová lávka pro pěší, která lidem umožní přejít na pravý břeh a do zoologické zahrady. Na Ostrov se Pražané i návštěvníci Prahy dostanou lépe i díky nové autobusové lince z Holešovic a vodní tramvaji z Karlína.


Největší pražský ostrov se stane příjemnějším místem pro trávení volného času u řeky, kolem které se bude koncentrovat většina rekreačních aktivit. Kolem celého ostrova bude například vybudována okružní cyklistická a jezdecká trasa.


Ve středu ostrova by dle projektu měla vzniknout síť potůčků a říčních ostrůvků, které vytvoří jednak unikátní prostor pro hru a odpočinek dětí a dospělých, ale poslouží také i jako opatření proti velké vodě. Při povodních dá řece více místa.


„Na řece jsme závislí stejně̌ jako v minulosti, rozdíl však je, že na to snadno zapomínáme. Znovu se proto učíme, jak projektovat v souladu s přírodou
a ne proti ní,” uvedl ředitel IPR Petr Hlaváček.


Od 2. června do 31. srpna je na náplavce u Trojské lávky k vidění výstava s názvem Obnova soužití s řekou – výstava o minulosti, současnosti a budoucnosti Trojské kotliny, v rámci které je připraven doprovodný program zahrnující komentované prohlídky či debaty.


Foto a zdroj: IPR Praha

(ewe)Císařský ostrov čeká proměna