Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Dominikánský dvůr v Braníku snad znovu ožije
Dominikánský dvůr v Braníku snad znovu ožije
Středa, 07. srpen 2013 08:10
Bývalý dominikánský dvůr z konce 17. století v Branické ulici

Objekt Dominikánského dvora v Braníku by se mohl dočkat rekonstrukce a využití pro dobrou věc. Městská část Prahy 4 se tuto památku snažila již dlouho oživit, nyní se to díky projektu "Dům čtyř můz", který zastřešuje mimojiné i Nadace charta 77 může podařit a domov zde mohou nalézt staří umělci v tíživé životní situaci.


Bývalý Dominikánský dvůr je barokní architektonická památka nacházející se na území pražské čtvrti Braník. Areál pochází ze 3. čtvrtiny 17. století. Z původních čtyř křídel se do současnosti dochovaly tři včetně zvonice z roku 1761. Najdeme jej na adrese Branická 44.

Nedlouho po bělohorské bitvě, která se odehrála 8. listopadu 1620, byla část Braníku darovaná dominikánskému řádu - zřejmě v rámci rekatolizace. Dominikánům připadl i zdejší dvorec, v roce 1625 se řád ujal správy svého majetku. V roce 1626 zde založili pivovar. Třicetiletá válka se na Braníku silně podepsala, protože nebyl chráněn pražskými hradbami. Po jejím skončení dominikáni začali s přestavbou hospodářského dvora, která však skončila zřejmě až v roce 1761.

Objekt během rekonstrukce získal nárožní dvoupatrovou věž se zvonicí, v jejíž spodní části byla kaple se štukovou výzdobou, která se dodnes částečně zachovala. Pod reliéfem představujícím ukřižovaného Krista je umístěna orientační tabule s názvem ulice.

Památka je v současné době ve špatném technickém stavu, obklopena novodobou zástavbou. A je částečně využívána městskou částí Praha 4, která ji vlastní a konečně se s neutěšeným stavem památky rozhodla něco udělat.

Jak vyplývá ze zprávy městské části Praha 4, záměr pronajmout areál Dominikánského dvora v Braníku, který je v současné době ve velmi špatném technickém stavu, vyhlašovala radnice Prahy 4 opakovaně od roku 2008. Náklady na rekonstrukci této kulturní památky v řádu desítek milionů korun byly, a vzhledem k ekonomické realitě dnešních dnů, bohužel i nadále jsou nad finanční možnosti městské části.

Mluvčí městské části Michal Sochor však zároveň uvádí, že se svým projektem se na městskou část obrátila Nadace Charty 77. „Byli bychom rádi, pokud by se rekonstrukce a budoucího využití ujala tak známá a respektovaná organizace, jakou právě Nadace Charty 77 nepochybně je. Již v minulosti dokázali, že své projekty mají dobře připravené a umí je realizovat. To je pro nás zárukou, že svůj záměr budou chtít dotáhnout do úspěšného konce,“ informuje starosta městské části Praha 4 Pavel Horálek (ODS).

Michal Sochor hovoří o celé problematice takto: „Cílem Nadace Charty 77 je vybudovat originální zařízení, které by bylo kombinací multikulturního centra a domu s pečovatelskou službou pro přibližně 30 osob. Ty by zde našly prostor pro svou další uměleckou seberealizaci, dům by však byl i kulturním zařízením s běžnou komerční činností (filmové projekce, koncerty, výstavy, workshopy…).“

„Smyslem projektu „Domu čtyř múz“, který společně předložily Nadace Charty 77, Nadace život umělce a Agentura Schock, je poskytnout pomoc neobvyklým seniorům, umělcům, kteří se ocitli v tíživé životní situaci, ať již z důvodu nemoci, úrazu, ztráty finančních jistot nebo stáří. Mnoho z umělců, milovaných diváky v době jejich aktivního působení, dožívá v osamění a často i v nouzi. Čtyři múzy v názvu projektu představují čtyři druhy uměleckých profesí, které se provozují na jevišti – herce, zpěváky a hudebníky, baletní mistry, výtvarníky a scénografy.“ upřesňuje dále Sochor plánované využití objektu.

Rosa Spier HuisV Čechách by tak konečně vznikla iniciativa běžná v jiných zemích. Jako příklad můžeme uvést holandský Rosa Spier Huis (neboli Domov Rosy Spierové), ten je vlastně domovem důchodců s mnoha ateliéry a soukromými pracovnami či laboratořemi. Založila jej roku 1963 harfenistka Rosa Spier, jejíž ideou bylo vytvořit komunitu, kde by umělci mohli strávit své poslední roky života a zároveň i nadále přispívat umělecky. Jedním z obyvatel byl také M. C. Escher - famózní malíř a grafik.


Celému projektu však stále chybí potřebný počet financí. Prozatím vybrané prostředky mají pouze symbolickou hodnotu vzhledem k celému plánu. Pokud chcete Domu Čtyř můz pomoci, může poslat finanční dar na číslo účtu 777777222/0800. Více se dozvíte také na stránkách Konta Bariéry.

Nezbývá nám než doufat, že plánovaný projekt dojde svému uskutečnění a polozapomenutému koutu Prahy se vrátí jeho duše. Mezitím se můžete na objekt zajít podívat osobně, nebo si jej můžete prohlédnout zde.

(luch)



Dominikánský dvůr v Braníku snad znovu ožije