Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Místo, kde se bude stavět hotel, bylo osídleno již v 11. století
Místo, kde se bude stavět hotel, bylo osídleno již v 11. století
Pátek, 04. říjen 2013 09:04
Místo, kde se bude stavět hotel, bylo osídleno již v 11. století

Záchranný archeologický průzkum v proluce na rohu ulic Mikulandská a Národní třída v Praze, kde bude stát v budoucnu hotel, vydal důkazy trvalého osídlení z 11. a 12. století. Archeologové našli na místě zasypané zbytky dávných staveb a v nich mnoho zlomků keramických nádob, zvířecích kostí a mincí. Nalezeno bylo i ohniště, a také výrobní a odpadní objekty. Nález má přímou souvislost s cestou spojující Pražský hrad, Malou Stranu a pozdější Staré Město a Vyšehrad.


O vzácném nálezu informoval média vedoucí výzkumu z Národního památkového ústavu Tomasz Marian Cymbalak. Výzkum probíhá v místě plánované stavby hotelu. Součástí projektu je také rekonstrukce památkově chráněného barokního Schönkirchovského paláce. Ten s novým hotelem bezprostředně sousedí. Podle památkářů byl Schönkirchovský palác poškozen dřívějšími zásahy na uliční fasádě, dvorním křídle i v interiérech a nynější rekonstrukce tento stav napraví. Již v době schvalování projektu s tím nesouhlasil Klubu za starou Prahu. Jeho stanovisko bylo, že stavba hotelu si vyžádá „brutální zásah“ do Schönkirchovského domu. Památkáři přes jejich protesty stavbu hotelu i opravy Schönkirchovského domu schválili.


MinceNynější záchranný archeologický průzkum je naplánován do konce roku 2013. Nálezy učiněné archeology v místě plánované stavby dokazují rušný život na místě o století později, než se o Praze zmiňuje obchodník Ibrahim ibn Jákob (10. století). Ten o Praze píše jako o městu vystavěném z kamene a vápna. Nynější nálezy potvrdily, že stavby tehdejší doby byly budovány také s použitím dřeva.


Objevené artefakty se vztahují k 11. – 13. stoletím. Jsou důkazem rušné existence našich předků v místě, důkazem jejich zvyšující se aktivity, pomáhají nám poskládat mozaiku každodenního života dávných dob a dát vše do potřebných souvislostí. „Dosavadní zjištění výzkumu dovolují upřesnit rekonstrukci vývoje osídlení v této části pražské aglomerace v období raného středověku,“ sdělil vedoucí výzkumu, archeolog Tomasz Marian Cymbalak.


Středověký život byl na zkoumaném místě narušen v 13. století výstavbou mohutných obranných městských hradeb a příkopu. O několik desítek let později se ale lidé sem vrátili a dokládají nám to další nálezy, které se archeologům v průběhu výzkumu podařily. Jedná se především o pozůstatky předchůdců měšťanských domů, řemeslné výroby (kloboučníci, kožešníci, ševci, hřebenáři, kostkaři) a předmětů denní potřeby. Nalezeny byly i sklepy z doby gotické.


Projekt hotelu počítá také s rekonstrukcí sousedního památkově chráněného barokního Schönkirchovského paláce. Hotel už má několik let stavební povolení, podmínkou stavby byl archeologický průzkum. V současné době je průzkum ve své polovině, skončit by měl do konce letošního roku. Patří k nejrozsáhlejším, jež se v současné době v Praze dělají.


Hotel bude vystavěn na pozemku, který magistrát prodal v roce 2005 za 234 700 korun/m2. Celková suma za pozemek se vyšplhala na astronomických 184 milionů korun. Projektantem nové stavby je ateliér Znamení čtyř. Projekt vznikl v roce 2008. Stavba hotelu má již několik let stavební povolení, jehož zásadní podmínkou bylo právě provedení archeologického průzkumu. Podle požadavků památkářů napraví rekonstrukční práce na Schönkirchovském paláci některé nevhodné změny. Jedná se především o devastující zásahy do barokní fasády. Projektanti vyhověli také dalšímu požadavku památkářů a zachován zůstane původní urbanistický koncept včetně otevřeného prostoru dvora.


Foto:ceskenoviny.cz

(pchj)



Místo, kde se bude stavět hotel, bylo osídleno již v 11. století