Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Na Žižkově se chystá stavba tří masivních výškových objektů
Na Žižkově se chystá stavba tří masivních výškových objektů
Pondělí, 18. listopad 2013 13:55
Projekty na Žižkově

Dva projekty již mají stavební povolení, ten třetí o něm jedná. Každou chvíli se může změnit nejen tradiční tvář Žižkova a Vinohrad, ale i celé panorama Prahy. Schyluje se ke stavbě tří masivních výškových objektů na Vinohradské třídě, na pomezí ulic Malešická a Želivského a také v Olšanské ulici, které za sebou přitáhnou tisíce lidí i aut.


Na Žižkově již dnes dominuje televizní věž s výškou 216 metrů, dalšími vysokými budovami jsou telekomunikační věž na Olšanské ulici (96 m) a bývalá budova Strojimportu na Vinohradské (90m). Nyní by k nim měly přibývat další dominanty a to rovnou tři. Na Žižkově, respektive na pomezí Vinohrad se brzy začnou stavět projekty Central Plaza, Discovery Group a Crystal.


Názory jsou různé


Část veřejnosti to vítá a označuje za přirozený rozvoj města, další skupina Pražanů se obává negativních dopadů nejen na okolní infrastrukturu, ale i na celkovou kvalitu života v okolí novostaveb. Jak před časem prohlásil místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut, „bylo by lépe vystavět tyto komplexy nikoliv v centru města, ale na jeho periferii."


Zástupci společností, které chtějí budovy stavět, se brání slovy: „Přinesou nové pracovní příležitosti, i možnost kvalitního bydlení na dobré adrese."


Jaké budovy by zde měly vyrůst?


Obrovské kancelářské plochy, ale i plochy pro obchod a služby má se svými třinácti patry nabídnout nekonvenční budova Crystal na Vinohradské třídě. Přestože však investor drží stavební povolení už od roku 2008, naproti stávajícímu mrakodrapu Strojimportu je zatím jen stavební jáma.

Projekt Crystal

V prostoru mezi telekomunikační věží O2 a budovou Ministerstva vnitra vzniká projekt nájemního bydlení společnosti Central Group. Jedná se o uzavřený pětipodlažní blok téměř čtvercového půdorysu, ze kterého vyrůstá pět věží, každá o osmnácti podlažích. V objektu má být 500 bytových jednotek a téměř 300 atelierů, což je v tomto případě pravděpodobně krycí název pro další malometrážní byty.


Největší aktuální zásah do tváře Žižkova nevyniká nad ostatní ani tak svou výškou – nejvyšší kancelářský objekt má mít 14 podlaží. Výrazný je spíše objem a velikost obchodních ploch. Záměr britské developerské společnosti Discovery Group má stát na bývalých pozemcích Českých drah v severní části areálu Nákladového nádraží Žižkov. O jeho umístění v současnosti rozhoduje magistrátní stavební úřad poté, co se městská část Praha 3 a další účastníci řízení odvolali proti územnímu rozhodnutí vydanému místním stavebním úřadem v září minulého roku.


Foto: http://rut.blog.respekt.ihned.cz/

(rez)Na Žižkově se chystá stavba tří masivních výškových objektů