Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Národního zemědělské muzeum viní falešného ekonoma ze zpronevěry
Národního zemědělské muzeum viní falešného ekonoma ze zpronevěry
Sobota, 01. listopad 2014 09:17
Národního zemědělské muzeum viní falešného ekonoma ze zpronevěry

Městské státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na muže, který údajně zpronevěřil přes devět milionů z Národního zemědělského muzea. Včera o tom informovala mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová prostřednictvím agentury ČTK. Muž jménem Vladimír Prokop se vydával za ekonoma a dokázal pod falešnou identitou zvítězit v konkurzu Národního zemědělského muzea. Je to vůbec možné?


Po přečtení úvodních řádků textu si asi většina čtenářů klade otázku: „Jak je to možné?“ Když k výše zmíněným informacím přidáme další fakta, budeme jen těžko hledat vysvětlení celé situace. Je to prostě absurdní.


Vladimír Prokop, desetkrát trestaný recidivista, je totiž bývalým zaměstnancem Českobratrské církve evangelické. Té dokázal ve funkci vedoucího ekonomického oddělení zpronevěřit deset milionů korun. Za tento trestný čin byl již odsouzen a nyní si odpykává trest odnětí svobody. Českobratrskou církev evangelickou dokázal tento asociální pseudoekonom připravit o příspěvky od zahraničních dárců, které byly určeny na opravy kostelů a na charitativní akce. Peníze utratil za auto, byt pro matku a drahé dárky pro svou přítelkyni. Zbylé bankovky našli policisté u něj doma v igelitových taškách.


Loni v létě utekl z vězení a pod falešnou identitou se přihlásil do výběrového řízení na pozici vedoucího ekonomického oddělení Národního zemědělského muzea. Že se přihlásil, to se dá ještě pochopit. Že ale konkurz vyhrál a byl na tuto pozici jmenován, nad tím běžnému občanovi musí nutně zůstat rozum stát. A „fungoval“ na této pozici tak, jak byl zvyklý z dřívějška. Z účtu Národního zemědělského muzea zpronevěřil více než devět milionů korun. „Obžaloba byla podána pro zpronevěru a maření výkonu úředního rozhodnutí,“ shrnula stručně Zenklová. Bude-li shledán vinným, hrozí mu trest odnětí svobody ve výši až deset let.


Jak je vůbec možné, že člověk, jehož soudní znalci označují za osobu, která svou inteligencí spadá do pásma slabšího průměru a projevuje se asociálně, byl zaměstnán na tak odpovědné pozici, jakou bezesporu ekonom Národního zemědělského muzea je? Kdo je odpovědný za jeho přijetí do zaměstnaneckého poměru? Kdo kontroloval jeho doklady? Předložil vůbec výpis z rejstříku trestů? Dostaneme někdy na tyto otázky vůbec odpověď? V době, kdy se s trochou nadsázky vypisují konkurzy na uklizečky či vrátné a zaměstnavatelé si vybírají z mnoha zájemců, je obsazení pozice ekonoma Národního zemědělského muzea desetkrát trestaným recidivistou na útěku z vězení opravdu absurdní, nemyslíte?


Foto: Ilustrační foto - Wikipedie

pchj



Národního zemědělské muzeum viní falešného ekonoma ze zpronevěry