Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Obce nejeví zájem o připojení se k Praze
Obce nejeví zájem o připojení se k Praze
Neděle, 23. únor 2014 08:49
Obce u Prahy

Královské hlavní město naší země vzniklo před 230 lety spojením čtyř pražských měst. Následně se Praha rozšiřovala o další okolní obce. Naposledy k rozšiřování hlavního města došlo před čtyřiceti lety v roce 1974, kdy se připojilo třicet obcí. Od té doby už se ale žádná obec připojit nechce.


"Posledním, kdo o připojení zažádal, byla obec Přezletice. Rada se tím zabývala v září 2007 a byla zahájena jednání. Obec žádost posléze stáhla," říká mluvčí magistrátu Jakub Stadler serveru idnes.cz. Tehdy se hovořilo třeba i o připojení Hostivice, Vestce či Šestajovic, nyní již nemají zájem.


Obce si chtějí zachovat samostatnost


Připojení obcí k PrazeDůvody, proč okolní obce nemají zájem připojit se k Praze, jsou, že nechtějí přijít o svou samostatnost. Byly by tak zataženy do vlivu politických stran, týkaly by se jich vyšší poplatky pro občany a podobně.


Připojené obce se nemohou o ničem sami rozhodovat. "Malé obce, které byly v 70. letech připojeny k Praze, jsou v otázce investic prosebníky magistrátu. Nemohou si samy rozhodnout o opravě chodníků, silnic, veřejného osvětlení či výstavbě čehokoli většího," zamýšlí se starosta Dolních Břežan Věslav Michalik.


Připojení by přineslo i výhody


Největší výhodou je pro připojené obce by byla veřejná doprava, kterou má Praha jednu z nejlepších v Evropě. Jenže právě zde se ukazují i velké limity. Její provoz je nesmírně drahý. Každé další rozšíření sítě MHD stojí hlavní město stovky milionů korun ročně navíc.


Je tedy jasné, že se velkého připojování okolních obcí Praha už nedočká. Bude se ale podle expertů bude snažit využít mezer, které vznikly připojením odlehlých obcí k městu v 70. letech. Zástavbu chce takzvaně zahustit. Stejně tak metropole spoléhá na území dnes nepoužívaných nádraží a brownfieldů.


Foto: idnes.cz, propamatky.info

(rez)Obce nejeví zájem o připojení se k Praze