Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Opravdu Velký pátek v Zoo Praha
Opravdu Velký pátek v Zoo Praha
Pondělí, 28. březen 2016 07:25
Opravdu Velký pátek v Zoo Praha

Je to skutečně už 85. rok v historii pražské zoo! Na Velký pátek zahájila Zoo Praha za účasti primátorky hl. m. Prahy Adriany Krnáčové a dalších významných hostů novou sezónu. Na počest zakladatele a prvního ředitele pražské zoo, prof. Jiřího Jandy, byla odhalena jeho busta. Slavnostně byla také otevřena unikátní výrobna sloního papíru (hádejte z čeho?) a proběhly křtiny mláděte mravenečníka velkého.„Děkujeme všem návštěvníkům za přízeň, kterou naší zoologické zahradě prokazují. Úspěch Zoo Praha by bez ní nebyl možný, stejně jako bez ohromného díla našich předchůdců. Toho nejdůležitějšího - profesora Jiřího Jandu - si ode dneška budeme připomínat díky bustě, kterou mu odhalíme,“ uvedl při této akci ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.


Pražská primátorka ve svém projevu poděkovala řediteli za péči o zahradu a ocenila dosavadní úspěchy Zoo Praha. „Slibuji, že budu i nadále maximálně podporovat pražskou zoo, která je vedle historických památek obrovský magnet pro Prahu,“. Mezi další významné hosty patřila náměstkyně primátorky Eva Kislingerová i radní Jan Wolf. Přítomna byla také zpěvačka Pavlína Filipovská, jejíž otec František Filipovský byl zakládajícím členem Klubu přátel zoo. Hosté pak na závěr úvodního programu společně pokřtili druhý díl úspěšných antistresových omalovánek pražské zoo Zahrada barev.


Ve spodní části zoo byla také slavnostně přestřižena páska unikátní výrobny sloního papíru. Společně s dalšími významnými hosty se otevření Papírny zúčastnili i zástupkyně Ruční papírny Velké Losiny Danuše a Marie Chromkovy, které popřály Papírně hodně štěstí a spokojených návštěvníků. Zdůraznily, že i v současné době má ruční papír své kouzlo: „Každý papír je originál, vyrábí se ručně a musí dvacetkrát projít rukami, než je hotový“. Hosté si pak vyzkoušeli vlastnoručně připravit arch papíru ze sloního trusu.


Závěrečnou částí programu udělala Zoo Praha radost všem příznivcům prvního mláděte mravenečníka velkého, narozeného za celou historii zahrady. Malý mravenečník dostal jméno Lecter. „Se jménem Lecter přišli naši chovatelé. Začali tak malému mravenečníkovi říkat proto, že jeho otec se jmenuje Hannibal. Docela jsme váhali, zda ho pokřtít tímto jménem i oficiálně, ale nakonec jsme si řekli, že mravenečníci byli oblíbenými zvířaty surrealistů – Salvador Dalí se dokonce nechal fotografovat s mravenečníkem na vodítku – takže jméno Lecter se pro mládě snad snese,“ vysvětluje ředitel Zoo Praha, Miroslav Bobek. Za kmotra šel malému Lecterovi oblíbený zpěvák Miroslav Žbirka.


Doprovodné akce slavnostního zahájení sezony potěšily hlavně děti. U restaurace Oceán si mohly vybarvit oblíbené velkoformátové relaxační omalovánky pražské zoo a u expozice mravenečníků si vyrobily originální masky.


Zdroj a úvodní foto: zoopraha.cz

(zmk)Opravdu Velký pátek v Zoo Praha