Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Praha 7 má krizový byt pro okamžité ubytování občanů v nouzi
Praha 7 má krizový byt pro okamžité ubytování občanů v nouzi
Sobota, 16. duben 2016 10:30
Dům, ilustrační foto, Pixabay

Sedmá městská část zavedla ojedinělý koncept. Vyčlenila krizový byt, který slouží k bezodkladnému řešení nepříznivé životní situace občanů Prahy 7. Byt řeší naléhavou potřebu krátkodobého ubytování především rodin s dětmi, u kterých reálně hrozí, že by mohly skončit na ulici.
„To že potřebujeme krizový byt, který je okamžitě sociálním pracovníkům k dispozici, bylo jasné ve chvíli, kdy jsme měli v kanceláři rodinu se sedmi dětmi a neměli jsme je kam umístit. Rodina neměla peníze na zaplacení ubytovny a byla víceméně na ulici. S obdobnými případy se v praxi našich sociálních pracovníků setkáváme. Většinou se taková situace týká rodin s dětmi nebo rodičů samoživitelů v krátkodobé životní tísni, kteří potřebují na pár dní ubytovat, než si najdou nové bydlení. Dochází k tomu kupříkladu v případě domácího násilí či v okamžiku rozpadu manželství, kdy jeden z rodičů nemá střechu nad hlavou a ani peníze na pronájem jiného bytu,“ uvedla radní Prahy 7 Silvie Kratochvílová.

Poskytnutí krizového bytu bude pro občany v nouzi na 10 dní bezplatné. Ubytování bude v případě naléhavé potřeby možné prodloužit o dalších maximálně 20 dní. Tento pobyt již bude zpoplatněn částkou 50,- Kč denně pro jednoho dospělého uživatele, resp. 100,- Kč denně pro dva a více dospělých uživatelů.

Po dobu ubytování v krizovém bytě budou s klienty v intenzivním kontaktu sociální pracovníci Prahy 7, kteří se jim budou snažit pomoci nalézt dlouhodobé řešení jejich životní situace.

„Ubytování v krizovém bytě problém sám o sobě sice trvale neřeší, ale k řešení dává více času. Jeho hlavní výhoda spočívá v tom, že o jeho poskytnutí může dle aktuální potřeby rozhodnout vedoucí sociálního odboru. Členové rady budou pravidelně informováni o využití bytu, ale také o nalezených řešeních pro ubytované občany. Dosud jsme při každé nouzové situaci museli svolávat mimořádné jednání rady, což nebylo příliš operativní. Pro krizové ubytování občanů jsme vybrali byt, který byl evidován jako exekuční, ale několik let jej, i z důvodu komplikací při schvalování, nikdo nevyužíval,“ doplnil zástupce starosty Kamil Vavřinec Mareš.

Zdroj: Praha 7
Ilustrační foto: Pixabay


(zem)Praha 7 má krizový byt pro okamžité ubytování občanů v nouzi