Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Praha představila další kroky v boji proti nepoctivým taxikářům
Praha představila další kroky v boji proti nepoctivým taxikářům
Čtvrtek, 05. květen 2016 06:23
Praha představila další kroky v boji proti nepoctivým taxikářům

Hlavní město již dlouhou dobu trápí problematika nepoctivých taxikářů. To zasahuje nejen Pražany, ale také turisty a především ty zahraniční. Praha však boj s nepoctivými taxikáři nevzdává a na včerejší tiskové konferenci představila pražská primátorka Adriana Krnáčová, jaká konkrétní opatření ve spolupráci s ministerstvem dopravy připravuje.


Primátorka se snaží věc s nepoctivými taxikáři aktivně řešit. Celá záležitost má negativní dopad nejen na Pražany, ale přesahuje i za hranice republiky, jelikož poškozuje jméno města i v očích zahraničních turistů. Praha sestavila taxi tým, který pořádá kontroly, které pravidelně odhalují nejrůznější prohřešky, přičemž předražení jízdy patří k jednomu z nich.


„Kontroly jsou sice důležité, ale Praha potřebuje další nástroje, abychom se pohnuli kupředu. Jednak nám chybí jakékoliv standardy, které by měly zajistit odpovídající komfort, a pak také samozřejmě to nepalčivější, a to je vymahatelnost postihů, které jsou nepoctivým taxikářům uloženy,“ řekla pražská primátorka Adriana Krnáčová.


K zavedení standardů a dalších legislativních opatření ale dosud chyběla opora v zákoně, a Praha tak potřebovala součinnost ministerstva dopravy, do jehož působnosti příslušný zákon spadá. V úterý 3. května ministerstvo odeslalo do mezirezortního připomínkového řízení novelu zákona č. 111, která již obsahuje navrhované změny, na kterých je shoda.


„Nově bude například opět možné zabavit takzvanou žlutou kartu, takže ti nepoctiví taxikáři se už nebudou moci vracet zpět do ulic a, pokud to přece jen udělají a budou opět kontrolováni, bude se jednat o trestný čin. To je, myslím, naprosto jednoznačný bič, který pomůže Prahu těchto lidí zbavit,“ vysvětlila na konkrétním případě Krnáčová.


Další zásadní změnou jsou možné postihy za předražení jízdy. S připravovanou novelou, která by měla vstoupit v platnost na začátku příštího roku, bude možné uložit kauci tzv. černým taxikářům – tedy řidičům bez oprávnění. V případě závažných prohřešků jako je předražení pak bude možné již při prvním takovém přečinu odebrat řidiči žlutou kartu. Následně novela vyhlášky také umožní Praze částečně zavést požadované standardy, jako třeba psychotesty řidičů, požadavky na kvalitu automobilů a podobně.


Foto a zdroj: praha.eu

(ewe)Praha představila další kroky v boji proti nepoctivým taxikářům