Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Praha stárne, musí zvýšit kapacitu dostupného bydlení
Praha stárne, musí zvýšit kapacitu dostupného bydlení
Čtvrtek, 04. únor 2016 08:20
Praha stárne. Musí zvýšit kapacitu dostupného bydlení, foto IPR Praha

Praha je sice nadprůměrně sociálně soudržné město bez vyloučených lokalit, ale zároveň dnes sledujeme několik znepokojivých trendů. Počet Pražanů v budoucnu poroste stejně jako jejich průměrný věk, zatímco počet obecních bytů klesá. Ve vznikajícím Strategickém plánu hl. m. Prahy proto odborníci Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) navrhují cesty, jak se s hrozícím nedostatkem dostupného bydlení vypořádat.


Pražská Koncepce bytové politiky platí už 11 let a časem se z ní stal spíše formální dokument, který se v řadě ohledů nepodařilo naplnit. „Od roku 2007 hlavní město staví v průměru méně než 100 nových obecních bytů, přestože by jich podle Koncepce mělo každoročně přibýt alespoň 500, aby bylo možné plně pokrýt sociální potřeby seniorů a dalších specifických skupin obyvatel. Podle demografických prognóz totiž bude za 35 let v Praze žít o 270 tisíc obyvatel víc a více než pětina z nich bude starší 65 let,“ upozorňuje ředitel IPR Petr Hlaváček.

Dostupnost bydlení v Praze k tomu snižují vysoké kupní ceny i výše nájemného. Například za byt o 75 m2 dnes nájemník zaplatí asi 18 tisíc korun měsíčně, a pokud si průměrná domácnost hodlá koupit vlastní byt, bude na něj muset dát ekvivalent téměř 11 svých ročních výdělků.

Co s tím? Praha navrhuje opatření

Na tuto nelichotivou situaci reaguje připravovaný Strategický plán hl. m. Prahy navrhovanými opatřeními, která mají zvýšit schopnost hlavního města poskytovat sociálně i generačně ohroženým obyvatelům dostupné bydlení.

Podle návrhu Strategického plánu by se Praha měla aktivněji spolupodílet na přípravě zákona o sociálním bydlení. Plánuje ale i konkrétnější opatření – spolu se všemi městskými částmi by měla pomocí auditu nejprve získat přehled o počtu, lokalizaci a dispozicích všech bytů, které může dát Pražanům k dispozici. Následně by mohla vzniknout centrální městská firma, která by všechny obecní byty efektivně a transparentně spravovala.

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha) uspořádal 28. ledna spolu s Institutem důstojného stárnutí (IDS) seminář „Bydlení a bytová politika v hl. m. Praze a České republice v kontextu demografických změn.“ Mezi řečníky byl vedle zástupců IPR Praha např. sociolog Ivan Gabal, ředitel IDS Petr Wija, Linda Sokačová z MPSV nebo Alexandra Vobořilová z MMR.








Zdroj a foto: IPR Praha




(zem)



Praha stárne, musí zvýšit kapacitu dostupného bydlení