Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Srdce pro Václava Havla v Chicagu
Srdce pro Václava Havla v Chicagu
Sobota, 13. červen 2015 06:34
Srdce pro Václava Havla v Chicagu

Až do 23. června potrvá festival Dny Prahy v Chicagu, který se koná se u příležitosti pětadvacátého výročí navázání partnerství Prahy a Chicaga. Během festivalu primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová slavnostně odhalí sochu Srdce pro Václava Havla.„Jedná se o zmenšený model voskové sochy Srdce pro Václava Havla. Originál z dílny Lukáše Gavlovského a pana Romana Švejdy je poněkud větších rozměrů a bylo by proto technicky náročnější srdce v Chicagu umístit. Srdce samotné bylo symbolem pro exprezidenta Václava Havla a my bychom rádi tímto darem alespoň symbolicky předali myšlenky, které Václav Havel hlásal. Rozhodli jsme se nechat Srdce putovat po veřejných místech v Chicagu. Inspirovalo nás v tomto směru putování "velkého" Srdce v České republice,“ přiblížila záměr akce primátorka Krnáčová.


Srdce Václava Havla bude slavnostně odhaleno v pondělí před budovou chicagské radnice a tam bude vystaveno další dva měsíce. Pak exponát čeká cesta po chicagských galeriích a univerzitách, které již o srdce Václava Havla projevily zájem. „Namátkou mohu zmínit Columbia College Chicago, John Marshall Law School, Illinoiský institut technologie či české krajanské organizace, jako je například Česká škola Tomáše Garrigue Masaryka,“ popsala cestu Adriana Krnáčová. Během putování po Chicagu socha připomene jedinečný příběh osobnosti Václava Havla také vizuální prezentací.


Srdce pro Václava Havla by v Chicagu mělo patrně zůstat nastálo, ale o konkrétním místě ještě není rozhodnuto. Kromě slavnostního odhalení sochy Srdce pro Václava Havla čeká pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou v Chicagu například jednání o přímém leteckém spojení mezi Chicagem a Prahou, schůzka se starostou Chicaga nebo se zástupci Prague Committee of the Chicago Sister Cities International.


Úvodní foto: praha.eu

(zmk)Srdce pro Václava Havla v Chicagu