Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Stanice metra Anděl je bez bariér, Dopravní podnik instaloval na nástupišti speciální novinku
Stanice metra Anděl je bez bariér, Dopravní podnik instaloval na nástupišti speciální novinku
Středa, 20. duben 2016 11:30
Stanice Metra Anděl bez bariér, foto: DPP – Petr Eliáš)

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) připravil ve stanici metra Anděl novinku, která usnadní nastupování a vystupování ze souprav metra především osobám na invalidním vozíku. Hranu nástupiště upravil speciálním pryžovým hřebenovým profilem. Tato úprava umožní lépe překonat horizontální mezeru mezi hranou nástupiště a vlakovou soupravou.Mezera mezi nástupištěm metra a vozem metra dlouhodobě znepříjemňovala cestování především cestujícím na invalidním vozíku. Pracovníkům DPP se v loňském roce podařilo zkontaktovat výrobce speciálního hřebenového profilu PGF (Platform Gap Filler), který výrazným způsobem mezeru zmenšuje.

Pryžový profil je široký 90 mm a vysoký 50 mm. Na straně k vlaku je v šířce 35 mm hřebenově nařezán tak, aby se mohl ohnout ve vodorovném směru v případě dotyku s vozovou skříní vlaku. Součástí prvku je i ocelová deska, ke které je pryžový profil připevněn. Pro zkušební provoz byly profily umístěny ve stanici Anděl u obou kolejí v místě zastavení prvních a posledních dveří vlaku metra, a to v délce 4 m.

„Odstraňování bariér v pražské dopravě zdaleka není jen o velkých a nákladných projektech, kdy se staví výtahy ve stanicích metra a podobně. Je nutné je doplňovat i spoustou zdánlivých drobností, které ale ve výsledku obrovsky pomůžou a umožní hendikepovaným a rodičům s kočárky mnohem komfortnější a svobodnější pohyb po městě. V dnešní době už se objevuje mnoho technických možností, jak různé problémy relativně snadno a levně řešit, je pouze nutné je aktivně vyhledávat a správně využívat,“ řekl náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Stanice Metra Anděl bez bariér, foto: DPP – Petr Eliáš)„Vyplněním mezery mezi vozem a nástupištěm metra se stane cesta metrem mnohem bezpečnější, především při samotném vystupování a nastupování do vagonu metra. Především lidé na elektrickém vozíku se nebudou muset bát zapadnutí kolečka do mezery a budou moci plně využít bezbariérové přístupy do metra,“ komentoval své první zkušenosti Tomáš Uhlík, tajemník Komise RHMP pro Prahu bezbariérovou a otevřenou.

„Na vynález, který Dopravní podnik aktuálně testuje ve stanici metra Anděl, dlouho čekala spousta vozíčkářů. Proč, to jsem pochopil, když jsem viděl našeho moderátora, jak při nájezdu do vagonu na béčku z takto neupraveného nástupiště prudce nadskočil a málem spadl z vozíku. Takže za celý The Tap Tap velký palec nahoru,“ řekl Šimon Ornest kapelník kapely The Tap Tap.

První zkušenosti uživatelů jsou pozitivní. DPP předpokládá, že i další uživatelé budou s opatřením spokojeni. Zkušební provoz DPP plánuje zhruba na jeden měsíc. Pokud se instalovaný pryžový profil ve stanici metra Anděl osvědčí a jeho přínos ocení a potvrdí především cestující na invalidních vozících, bude DPP uvažovat o jeho rozšíření postupně do všech stanic tratí A i B pražského metra, což je reálné do konce roku 2017.

Zdroj: DP Praha
Foto: Petr Eliáš, DP Praha(zem)Stanice metra Anděl je bez bariér, Dopravní podnik instaloval na nástupišti speciální novinku