Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Tunelem Blanka by mohl jezdit autobus, zkrátil by tak cestování mnoha Pražanům
Tunelem Blanka by mohl jezdit autobus, zkrátil by tak cestování mnoha Pražanům
Neděle, 03. listopad 2013 08:26
MHD v tunelu Blanka

Od příštího května by mohl začít jezdit tunelem Blanka autobus číslo 180. Tento spoj v současnosti křižuje Prahu mezi Zličínem a Dejvickou. Nově by mohl odbočit na podzemní trasu, kterou má Praha zprovoznit, vyjet v Praze 8 a pokračovat až do Kbel. Výrazně by tak některým Pražanům zkrátil cestování.


"O prodloužení linky 180 uvažujeme, protože by to znamenalo důležité propojení několika městských částí bez nutnosti přestupování. Podle propočtů by se dojezdová vzdálenost z Prahy 8 a 9 do Prahy 6 snížila z dnešních 40 minut na zhruba polovinu. Navíc bychom snížili zatížení přestupní stanice Muzeum," říká radní pro dopravu Jiří Pařízek.


Autobus jedoucí Blankou by mohl znamenat i posun vpřed pro dopravu mezi dejvickým a trojským břehem Vltavy, pokud lidé nechtějí jet přívozem. Právě ten je tu dnes nejrychlejším a přímým spojením. Přes Vltavu totiž v této oblasti nevede žádný most.


Co ovšem může provoz plánované linky nepříjemně ovlivnit, je její příliš dlouhá trasa - po cestě tak může nabrat zpoždění.


Autobus by měl do tunelu vjet hned po zprovoznění Blanky


Autobus by měl z taktických důvodů vyjet nejlépe hned po zprovoznění tunelu. "Jakmile se Blanka otevře automobilistům, brzy si navyknou na rychlé spojení. Je proto nutné nabídnout jim alternativu v MHD," říká šéf organizátora dopravy Ropid Pavel Procházka. Zároveň s prodloužením autobusu 180 dopravní plánovači navrhují zkrácení linky 201.


Aby MHD projíždělo tunely, není příliš obvyklé, například ve Strahovském tunelu autobusy nejezdí, pražští politici se tomu vždy velmi bránili, jelikož by zde bylo problematické čištění a správa tunelu. Autobusy už v Praze ale tunely jezdily - šlo však o mnohem kratší Letenský či Těšnovský tunel.


Foto: www.ihned.cz

(rez)Tunelem Blanka by mohl jezdit autobus, zkrátil by tak cestování mnoha Pražanům