Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Víkend v Praze – tipy na 23. a 24. 4. 2016. Prohlédněte si sály Pražského hradu a Hrzánského paláce
Víkend v Praze – tipy na 23. a 24. 4. 2016. Prohlédněte si sály Pražského hradu a Hrzánského paláce
Pátek, 22. duben 2016 11:36

Víkend začíná opravdu slavnostně, protože se můžete podívat jak do reprezentačních sálů Pražského hradu, které jinak nejsou veřejnosti přístupné, tak po dvou letech i do Hrzánského paláce, který patří pod Úřad vlády České republiky. Ale vybírat si můžete i z několika atraktivních a zábavných akcí pro děti, a jestli chcete udělat něco pro svou kondici, můžete se i proběhnout.
Prohlédněte si reprezentační prostory Pražského hradu

v sobotu

burg V sobotu dne 23. dubna budou od 9 do 16.30 hodin otevřeny reprezentační prostory Pražského hradu. Návštěvníci mají možnost vidět běžně nepřístupné salony a místnosti, ve kterých se na Pražském hradě odehrává ceremoniální život. K vidění tak bude např. Španělský sál, Rudolfova galerie či salony jižního křídla Nového paláce, mj. Trůnní sál nebo Brožíkův a Habsburský salon. K tomu letos přibydou i zařízené prostory: v Rothmayerově sále bude expozice představující činnost Kanceláře prezidenta republiky, Zrcadlový salón bude vypadat jako při mezinárodním dvoustranném jednání a Společenský sál bude zařízen jako na tiskovou konferenci po státní návštěvě. Po celé prohlídkové trase budou podávat výklad o zařízení a využití těchto sálů pracovníci průvodcovské služby Správy Pražského hradu. Přístup do reprezentačních prostor bude Matyášovou branou z II. nádvoří.


Internetové stránky: www.hrad.cz
Otevřen bude i Hrzánský palác

v sobotu

hrzan Úřad vlády České republiky zpřístupní veřejnosti v sobotu 23. dubna od 10 do 17 hodin po dvou letech jednu ze svých budov, Hrzánský palác na Hradčanech. V rámci společného dne otevřených dveří si budou moci návštěvníci prohlédnout také Pražský hrad, jehož brány budou v sobotu rovněž otevřeny veřejnosti. Návštěvníci se mohou těšit nejen na prohlídku reprezentativních interiérů Hrzánského paláce doprovázenou odborným výkladem průvodců, ale také na dlouhodobou expozici Symboly republiky a výstavu Můj stát. Její ohlas byl mezi školami v minulém roce tak velký, že byla zařazena Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy mezi doporučené vzdělávací programy. Zájemci o prohlídku si budou moci také vychutnat neobvyklý výhled na Prahu z proslulé terasy, kterou si oblíbil i prezident T. G. Masaryk.


Internetové stránky: www.vlada.cz
Veterán Párty i Pohádková sobota na Chvalské tvrzi

v sobotu

chvalsky Klub historických vozidel Horní Počernice pořádá v sobotu od 8 do 16 hodin Veterán Párty na Chvalské tvrzi. K vidění bude přes osmdesát historických vozidel včetně mnoha unikátů. Celodenní program bude s živou hudbou, soutěžní jízdou, bohatým občerstvením a soutěžemi diváků o hodnotné ceny. Nechybí jízdy historického autobusu pro děti, dětský motoristický koutek a soutěž dobových kostýmů pro diváky. Ve stejný den od 10 do 17 hodin zde probíhají komentované prohlídky s pravou čarodějnicí, se kterou můžete projít celý Chvalský zámek, unikátní výstavu Ateliér Jiřího Trnky s loutkami i filmy a zároveň se bavit a soutěžit.


Internetové stránky: www.chvalskyzamek.cz
Křtiny malého hrošíka v Zoo Praha

v sobotu

hroch V sobotu 23. dubna pokřtí v Zoo Praha malého samečka hrocha obojživelného. O tom, jaké jméno syn slavných rodičů Slávka a Marušky dostane, rozhodují i návštěvníci zoo. Hroší mládě, narozené na konci ledna, přitahuje již od svých prvních dnů velkou pozornost. Jméno zatím synek Marušky a Slávka nemá, ale dostane ho právě tuto sobotu. Křest začne v 10.30 hodin před pavilonem hrochů a kmotrem se stane oblíbený herec David Novotný. Sekundovat mu bude druhý host, Jiří Orság. Tento český reprezentant ve vzpírání nám dokáže, že zvednout mládě hrocha nad hlavu pro něj není žádný problém.


Internetové stránky: www.zoopraha.cz


Foto: zoopraha.cz, Václav Šilha
Večerníček slaví 50 let

v neděli

ctenice V neděli se otevře v Zámeckém areálu Ctěnice výstava, která mapuje příběh fenoménu Večerníček. Nenápadná pohádka na dobrou noc postupně přerostla díky mimořádné dramatické, výtvarné i animační kvalitě formátu krátkého žánrového útvaru a stal se z ní zcela originální televizní subjekt. První večerníčkový příběh se odvysílal 2. ledna 1965 a s výjimkou zpravodajství jde o jediný pořad České televize, který je bez přerušení vysílaný dodnes. Zároveň má také nejdéle vysílanou znělku, která je neodmyslitelně vepsána do naší paměti. Interaktivní výstava bude až do 30. října probíhat v přízemí zámku Ctěnice a ve výstavním sále Špejchar. Představí nejen nejoblíbenější příběhy, jako je Mach a Šebestová, Maxipes Fík, Rákosníček, Králíci z klobouku, Pohádky ovčí babičky anebo Krkonošské pohádky, ale samozřejmě také jejich tvůrce, scénáristy a výtvarníky.


Internetové stránky: www.muzeumprahy.cz


Foto: wikimedia.org, Packa
Běžecký kros Skalka 2016

v neděli

skalka Kros Skalka 2016 je běžecký závod pro všechny věkové kategorie včetně dětí, které mají startovné zdarma. Závod se běží v krásném prostředí lesů a luk přírodní památky Skalka na Praze 5 v neděli 24. dubna od 7.30 do 14 hodin. Závodníci si mohou vybrat z několika délek a obtížností tratí. Součástí 6. ročníku budou tradiční doprovodné aktivity pro děti a dospělé. Těšit se můžete na dětské soutěže: ukázky hasičské techniky, skákací hrad, skákání v pytli, lovení rybiček, hod míčkem, i na aktivity pro dospělé jako alkobrýle, tělesné poradenství, ukázky první pomoci atd.


Internetové stránky: www.htriatlon.cz

Úvodní foto: wikimedia.org

(zmk)Víkend v Praze – tipy na 23. a 24. 4. 2016. Prohlédněte si sály Pražského hradu a Hrzánského paláce