Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Všechno nejlepší, Karle IV. - pozvánka na Open Air na Karláku v sobotu 7. května 2016
Všechno nejlepší, Karle IV. - pozvánka na Open Air na Karláku v sobotu 7. května 2016
Neděle, 01. květen 2016 08:09
Městská část Praha 2 se připojuje k letošním oslavám 700. výročí narození Karla IV. Velkou celodenní slavnost se vstupem zdarma „Všechno nejlepší, Karle IV. – Open Air na Karláku“ pořádá 7. května na symbolickém místě, Karlově náměstí

Praha 2 se připojuje k letošním oslavám 700. výročí narození Karla IV. Velkou celodenní slavnost „Všechno nejlepší, Karle IV. – Open Air na Karláku“ se vstupem zdarma pořádá v sobotu 7. května na symbolickém místě, Karlově náměstí. Bohatý celodenní program zahrnuje od 10 do 21 hodin koncerty, divadelní vystoupení, šermířské souboje, soutěže pro děti, tvořivé dílny, projekty zdravotnické osvěty a středověké tržiště se stánky s jídlem a pitím i ukázkami historických řemesel.Celým dnem budou provázet moderátoři Jan Musil a Klára Nováková, objeví se sám císař, který si se starostkou Prahy 2 Janou Černochovu a dalšími zástupci pořádajících institucí připije vínem z vinice Grébovka, dalšího místa spjatého s Karlem IV.

Městská část Praha 2 se připojuje k letošním oslavám 700. výročí narození Karla IV. Velkou celodenní slavnost se vstupem zdarma „Všechno nejlepší, Karle IV. – Open Air na Karláku“ pořádá 7. května na symbolickém místě, Karlově náměstí„Karel IV. byl bezesporu nejvýznamnější český panovník. V Praze 2 máme to štěstí, že se nám zachovalo velké množství památek, které založil. Není to jen šestice novoměstských kostelů, ale například i základní škola U sv. Štěpána, která nepřetržitě funguje téměř 700 let a byla založena společně s pražskou univerzitou. Děti z této školy se zapojily do našeho projektu karlovských oslav a vytvořily originální malířská a keramická díla na počest sedmistých narozenin zakladatele jejich školy. Díla jsou vystavena na úřadě městské části na výstavě Karel IV. očima žáků základních škol Prahy 2, ale pro ten jediný den budou 7. května přenesena na Karlovo náměstí a zástupci všech deseti zúčastněných základních škol obdrží pamětní glejty,“ uvedla starostka Prahy 2 Mgr. Jana Černochová.

„Nejsou to narozeniny ledajaké, setkáváme se při tomto výročí i se spoustou dalších gratulantů. Všechny nás spojuje respekt k významnému muži. Člověku, jenž dokázal propojit politický talent a odvahu k boji, ale který zároveň vnímal duchovní hodnoty a význam vzdělanosti. Přitom byl schopen ocenit a užít světské stránky života, vínem počínaje a turnajovými kláními – z dnešního pohledu adrenalinovými sporty – konče. Byl v pravém slova smyslu evropským občanem a hybatelem,“ říká děkan 1. LF UK prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc.

„Těsné a historické sepjetí mezi Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze a 1. lékařskou fakultou, které z našich pracovišť činí mj. největší výzkumnou biomedicínskou skupinu v ČR, je i pro nás důvodem, proč je oslava narození Karla IV. také něco trochu osobního. Velké osobnosti dějin často stojí za velkými institucemi dneška. Pro VFN to byl císař Josef II., a zde, osobnost ze všech největší, jejíž duch je u nás skrze fakultu stále přítomen,“ uvedla ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice Mgr. Dana Jurásková, Ph.D.

Městská část Praha 2 se připojuje k letošním oslavám 700. výročí narození Karla IV. Velkou celodenní slavnost se vstupem zdarma „Všechno nejlepší, Karle IV. – Open Air na Karláku“ pořádá 7. května na symbolickém místě, Karlově náměstíMezi účinkujícími na Karlově náměstí bude například kapela Blue Effect s kytaristou Radimem Hladíkem, čestným občanem Prahy 2, nebo soubor Musica Canora hrající středověkou hudbu a bude zde pokřtěn velkolepě pojatý životopisný komiks „Karel IV. – Pán světa“ z produkce nakladatelství Albatros. Odpolední program vyvrcholí kostýmovaným pěším průvodem na Albertov, který vyjde v čele se starostkou Janou Černochovou a dalšími radními Prahy 2 v historických kostýmech v 16:30 od kostela sv. Ignáce směrem na Albertov ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého. Tam se odehraje duchovní část programu – slavnostní mše za Karla IV., zakladatele tohoto chrámu, celebrovaná svatovítským kanovníkem Jiřím Svobodou.

Program na Karlově náměstí bude mezitím pokračovat dál a zakončí jej vystoupení Blue Effect od 19:30.

Městská část Praha 2 srdečně zve Pražany, aby se připojili a nenechali si ujít návrat do doby, kdy cesty středověkých poutníků směřovaly do Prahy.
Další informace naleznete průběžně na stránkách:
www.praha2.cz
www.praha2.cz/Slavnosti-Otce-vlasti.htmlMěstská část Praha 2 se připojuje k letošním oslavám 700. výročí narození Karla IV. Velkou celodenní slavnost se vstupem zdarma „Všechno nejlepší, Karle IV. – Open Air na Karláku“ pořádá 7. května na symbolickém místě, Karlově náměstí


Zdroj a foto: Praha 2
(zem)Všechno nejlepší, Karle IV. - pozvánka na Open Air na Karláku v sobotu 7. května 2016