Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Získá secesní hotel Evropa zpět svou slávu?
Získá secesní hotel Evropa zpět svou slávu?
Pátek, 18. říjen 2013 12:31
grand_hotel_evropa_secesni_čast.JPG

Secesní hotel Evropa na Václavském náměstí by se měl stát po rekonstrukci vyhledávaným pražským hotelem se špičkovými službami. Kromě rekonstrukce secesní části je plánovaná i přístavba hotelu ve vnitrobloku. Investor akce, Pražská správa nemovitostí, počítá se stovkami milionů korun, které budou na opravu a přístavbu potřeba. Práce by měly být dokončeny za dva a půl roku. Poté se hotel znovu otevře svým hostům. Média o tom informoval Stanislav Stupka, jednatel Pražské správy nemovitostí.


Grand hotel Evropa má za sebou zajímavou historii. Byl postaven v roce 1872 architektem Josefem Schulzem. Původně byl postaven v novorenesančním slohu. Po přestavbě v roce 1889 byl v letech 1903 až 1905 přebudován ve stylu geometrické secese Bedřichem Bendelmayerem, Aloisem Dryákem, Bohumilem Hübschmannem a Janem Letzelem.


V roce 1924 jej koupil restauratér Karel Šroubek a přejmenoval jej na Grand hotel Šroubek. Býval jedním z nejluxusnějších hotelů střední Evropy. Období jeho největší slávy spadá do první republiky. Pod názvem Grand hotel Šroubek jej znali prakticky všichni, kdo Prahy navštívili. Jméno hotelu je spojeno i se jménem britského obchodníka Nicholase Wintona, který právě odtud organizoval záchranu židovských dětí před nacisty.


Nedlouho po válce, v roce 1951, byl hotel znárodněn a přejmenován na Grand hotel Evropa. V roce 1989 byl restituován a v 90. letech prodán nynějšímu majiteli. Ten jej na základě mandátní smlouvy jej převedl na Pražskou správu nemovitostí, která je investorem celé rozsáhlé rekonstrukce.


pristavba_hotelu_evropa.jpgKdysi luxusní hotel je dnes v kategorii dvou hvězdiček. To se ale po rekonstrukci a dokončení přístavby změní. Je plánováno, že hotel bude v budoucnu odpovídat pěti hvězdičkám. Bude mít 154 luxusně zařízených a vybavených pokojů. Jeho velkým lákadlem by měl být unikátní historický interiér, který patří v evropském měřítku mezi ojedinělé.


Opravu hotelu a jeho přístavbu navrhlo a připravilo studio DaM, které již má s rekonstrukcemi historických domů bohaté zkušenosti. Architekt Jiří Havrda ze studia DaM k projektu řekl: „Secesní část včetně původních interiérů si zachová autentický charakter ze začátku minulého století, zejména cennou originální dvoupatrovou kavárnu nebo francouzský salonek. Doplněním historické budovy bude moderní část ve dvoře pro návštěvníky preferující moderní interiér s možností sportovně-odpočinkového programu.“


V přípravné fázi spolupracoval na plánech rekonstrukce a přístavby hotelu i Národní památkový ústav. První jednání se vedla již v roce 2004. Stavební povolení bylo uděleno v roce 2008 a na konci roku 2010 bylo doplněno změnou stavby před dokončením. V roce 2011 byly zahájeny přípravné práce.


Foto: Wikipedia, Michal Kmínek, dam.cz

pchjZíská secesní hotel Evropa zpět svou slávu?